Dnešný článok som si požičal (a trocha skrátil) z knihy Tajemství výchovy šťastných dětí od Steva Biddulpha, s ktorým sa v moných ohľadoch stotožňujem.
Skoro po narodení našich detí sa mi zdalo, že by bolo lepšie nechať výchovu na mojej žene, pretože jej sa to darilo oveľa lepšie. Dnes je pre mňa rodičovstvo jednou z najväčších radostí, ktoré v živote mám.
Jednou z príčin našej bezradnosti je nedostatok vhodných príkladov – mnoho mužov malo otcov, ktorí sa vo výchove príliš neangažovali a svojim synom sa javili len ako cudzí páni šuštiaci novinami v rohu obývačky a občas boli kvôli niečomu rozčúlení. Nemali sme skrátka dosť vzorov, od ktorých by sme sa mohli otcovské správanie naučiť.
Našťastie vám môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že to nie je také ťažké, a že akonáhle sa do toho pustíte, čoskoro sa vám to zapáči. Na začiatok vám ponúkam aspoň niekoľko rád, ako na to.
Klbčite sa pre zábavu
Chlapci veľmi radi zápasia, bijú sa, poštuchujú a vôbec majú radi všetky drsnejšie hry. Zdá sa, že to platí v akomkoľvek veku. Zápaste teda, kedykoľvek sa vám naskytne príležitosť a ak máte na to dosť energie. Také zápasenie nemusí byť len zábava – môžete pritom svojho syna niečo dôležité naučiť, napr. ako ovládať a krotiť svoju silu: prestanete sa biť, keď jeden z vás začne byť neopatrný, alebo situácia začne byť nebezpečná, upokojíte sa a začnete znovu. Tým, že všetko udržujete stále v zábave a nesnažíte sa príliš vyhrávať – raz necháte vyhrať jeho, potom zase vyhráte vy – mu ukazujete, že vám ide hlavne o interakciu s ním, a súčasne ho učíte, ako sa má správne prehrávať.
A čo je asi najdôležitejšie, toto zápolenie je forma dôverného vzťahu a je súčasne oslavou mužnosti. (I keď niektoré dcéry sa tiež radi tlčú, hlavne kým sú malé.)
Učte sa spoločnými činnosťami
Robert Bly hovorí: „Aj tí najhrubší muži sú láskaví, keď niekoho niečo učia.“ Poznávať svet mužov je pre chlapcov veľmi lákavé. Môžu to byť autá, počítače, kone, pozorovanie vtákov, výpravy do prírody, chytanie rýb, práca s drevom – čokoľvek, čo sa im páči a čo vy radi ukazujete. Rada – nebuďte perfekcionista, tým by ste ich len odradili. Podeľte sa s nimi nielen o to, ako túto činnosť alebo vec dobre ovládate, ale aj o radosť, ktorú vám prináša.
Ako otec by ste mali stráviť so svojím synom a s rodinou aspoň jednu hodinu denne rôznymi činnosťami a rozprávaním. Ak vám to váš pracovní rozvrh nedovolí, mali by ste sa vážne zamyslieť nad svojimi prioritami.
Aby vás videl v akcii
Keď synovia uvidia, ako varíte, upratujete a staráte sa o ich mladších súrodencov, budú doma tiež viac pomáhať. Ockovia musia ukázať, že si dokážu poradiť, aj keď nastanú problémy.
Môžete synom vlastným príkladom ukázať, ako byť skutočným mužom. Keď uvidia, že sa staráte o svoje telo, správate sa k iným ľudom pekne, vyjadrujete svoje pocity a stojíte si za tým, čomu veríte, bude to pre nich oveľa presvedčivejšie ako všetko, čo by ste im o tom mohli povedať.
Jednoducho by stačilo, keby ste sa stali takými, akými by ste chceli, aby boli vaši synovia!
Umožnite svojmu synovi stýkať sa s ďalšími mužmi. Zapojte svojho syna do činností, ktoré robíte so svojimi priateľmi; tak spozná ďalších mužov, učí sa od nich a získa ich uznanie.
Chodievajte spolu táboriť do prírody. Vezmite ho so sebou občas do práce, aby videl, čo so svojim životom robíte– kam v obraze sveta zapadáte, aké máte ideály. Umožnite mu poznať, ktoré veci v živote vyžadujú sebaobetovanie, úsilie a vytrvalosť.
=========================================================================
Ak sa Vám článok páčil, pomôžete nám s prípravou zaujímavého tréningu vyplnením kratučkého prieskumu tu.
Veľmi kvalitný článok, poučný..Mali by si ho prečítať všetci otcovia, s malými i staršími deťmi, i s tými na prahu dospelosti..a nasledovať ho vlastnými činmi..